Magento ile e-ticareti dünya standartlarında yapın

Magento ilk yayınlandığı 2008 yılından günümüze en hızlı gelişmiş eticaret platformudur, 2013 Alexa verilerine göre dünyadaki en büyük 1 milyon eticaret eticaret sitesi içinde %26 lık payı ile 1. sıradadır.

Magento php betik dili üzerinde geliştirilmiş magento model izleme ve kontrol (MVC) tabanlı zend framework kullanan kapsamlı bir yazılımdır ve hızlı büyümesi sonucu 2011 de Ebay bünyesine katılmıştır. Magento halen 3 farklı sürümde yayınlansada (Magento CE, Magento Go ve Magento Enterprise) 1 şubat 2015 ten itibaren magento go versiyonuda kaldırılacaktır. Magento daha öncede professional paketini kaldırmıştı. Dolayısıyla magento 2 farklı şekilde sunulmaktadır. Magento CE olarak ücretsiz indirilebilir ve kurulabilir, Magento Enterprise ise destek kontratları bedeli karşılığında sunulmaktadır. Enterprise lisans ücretleri şu an yayınlanmıyor, ancak daha önceki bilgilerden 10bin doların üzerinde senelik ücretleri olduğunu biliyoruz.

Magento altyapısıyla bir eticaret sitesi kuracaksanız en önemli konuların başında hosting seçimi gelir.Çünkü web sitenize gelen müşterilerin ürünlerinizi alması ya da almaması sitenizin hızına bağlıdır. Magento eticaret sitenizde eğer çok sipesifik 3-5 ürün satmanın dışında birçok kategoride onlarca ürün satacaksanız kesinlikle size özel bir sunucuya ihtiyacınız var demektir. Paylaşımlı hosting sunucularında e-ticaret sitenizin performanslı çalışması çoğu zaman pek mümkün değildir.

İstatistikler eticaret sitelerini ziyaret edenlerin müşteriye dönüşmesinde önemli faktörün güven olduğunu söylüyor. Ziyaretçinin sitenize güven duyması ise uzun zamanlar içinde kanıtlanmış bir marka olmanıza ya da tasarım, içerik, hız gibi faktörleri bir bütün olan sunmanıza bağlıdır.

Teknik olarak bir eticaret sitesinde herhangi bir linke tıklandığında 5 saniye içinde sayfalar görüntülenmelidir. Daha fazla bekleyen ziyaretçinin aklında soru işaretleri oluşmaya başlar ve sitenize kuşkuyla yaklaşır. Magento eticaret sistemi yazılım altyapısı olarak sadece birkaç ününün satıldığı butik bir eticaret sitesinden, onbinlerce ürünün satıldığı büyük çaplı e-ticaret sitelerine kadar her türlü ihtiyacını karşılayacak şekilde geliştirilmiştir. Dolayısıyla magento veri altyapısı piyasadaki eticaret betiklerine nispeten büyüktür, buda bütün işlemlerde daha fazla sorgu gerektirir ve yetersiz altyapılara kurulduğunda yavaş çalışır. Bu sorunu aşmak için bir çok seçeneğiniz var;

Bunlar yazılım ve donanım tabanlı çözümler olarak ikiye ayrılmaktadır. Donanım tabanlı çözümleri anlatmaya gerek yoktur, ne kadar çok bütçe ayırırsanız donanımda o kadar güçlü seçilebilir.

Yazılım tabanlı çözümler ;
  • sunucu taraflı caching yazılımları, cache sunucuları, redis, varnish gibi cache sunucuları
  • cdn (content delivery network) yani hızlı içerik sağlayan sunucu servisleri.
  • web sunucusu olarak çalışan sistemler yani linux sistemlerde genel olarak çalışan apache web sunucusu yerine litespeed ya da nginx gibi optimize edilmiş sunucular kullanmak
  • php betik dilinin işlemlerini hızlandıran memcached, apc (alternatif php cache) xcache gibi yazılımları kullanmak
  • Magento için geliştirilmiş sayfa cache leme (page caching) yazılımları, (turpentine varnish, nitro gento gibi yazılımlar 100$-1000$ arasında çeşitli yazılımlar bulmak mümkündür)
  • Magento ayarlarını doğru şekilde optimize etmek.
  • Paylaşımlı hosting hizmeti verilen bir sunucu üzerinde aldığınız ucuz hosting paketlerinde magento çalıştırmak eticaret yatırımlarınızı sokağa atmak demektir.

Magento eticaret yazılımı kurulması ve barındırılması konusunda anahtar teslim olarak sunduğumuz çözümler için magento için optimize edilmiş sunucu paketlerimizi ve beraberinde verdiğimiz hizmetler hakkında bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.